Vakcinācija

Labākā aizsardzība pret vīrusu hepatītu – vakcinācija

Neskatoties uz to, ka vīrusa hepatīts(A un B) ir smagas slimības, kuras joprojām izplatās, pastāv iespēja ierobežot to izplatību. Iepriecina arī tas, ka ir pieejami uzticami un iedarbīgi līdzekļi to izplatības mazināšanai – tās ir vakcīnas.

skiepai-nuo-hepatito

A Hepatīts

 

Ar A hepatītu visbiežāk slimo cilvēki, kuri daudz ceļo, jo ar to ir viegli inficēties. A Hepatīta vīruss izplatās ar inficētām fekālijām, kā arī var izplatīties ar netīru pārtiku vai ūdeni vai tieša cilvēku kontakta ceļā. Lai gan liekas neticami, šī slimība ātri izplatās arī lepnās viesnīcās. Īpaši lielu risku rada: krāna ūdens, moluski, nemizoti augļi, termiski neapstrādāti un nemizoti dārzeņi, nepietiekami izcepta gaļa, ledus gabaliņi utt.

Lai ceļojumu prieku nesabojātu dažādas neparedzētas problēmas, ir jāvakcinējas.

 

Katru gadu Pasaules Veselības organizācija sagatavo rekomendācijas ceļotājiem uz visām pasaules valstīm. Īpaši ieteicams vakcinēties ir tiem, kuri ceļo uz jaunattīstības vai eksotiskām valstīm, kurās pastāv daudz lielāks inficēšanās risks. Pret A hepatītu ieteicams vakcinēties ne mazāk kā 2 nedēļas pirms brauciena. Papildus vakcīnas deva pēc 6 mēnešiem radīs aizsardzību pret A hepatītu vismaz uz desmit gadiem. A Hepatīta vakcīnu var lietot vienlaicīgi ar daudzām citām vakcīnām, nesamazinot to aizsargiedarbību.

 

Vakcīna pret A hepatītu ir īpaši aktuāla:

  • Tiem, kuri ceļo uz valstīm, kur ir karsts klimats: Āfriku, Āziju, Vidusjūras valstīm, Tuvajiem Austrumiem, Centrālo un Dienvidameriku;
  • Militārpersonām, kuras dodas uz endēmiskajiem reģioniem vai vietām, kur ir grūti ievērot ikdienas higiēnas standartus;
  • Cilvēkiem, kuriem to profesijas dēļ pastāv lielāks inficēšanās risks, īpaši medicīnas personālam slimnīcās, cilvēkiem, kuri strādā ar pārtikas produktiem, dzērieniem vai kanalizācijas notekūdeņiem.
  • Cilvēkiem, kuri ārstējas no hroniskām aknu slimībām.

Latvijā nav ieviesta vispārēja obligātā bērnu vakcinēšana pret A hepatītu. Šobrīd mūsu valstī VHA vakcīnu tiek rekomendēta bērniem no 1 – 2 gadu vecuma.

 

Hepatīts B

Uzticamākā aizsardzība pret B hepatītu arī ir vakcīna. Vakcinēšana jāveic trīs reizēs: otrā vakcīnas deva jāpotē mēnesi pēc pirmās, bet trešā – pēc pusgada. 

Ceļotāji, kuriem ir lielāks risks inficēties ar A hepatītu un B hepatītu vīrusiem, var izmantot apvienoto vakcīnu pret A hepatītu un B hepatītu.

Kā zināms, antivielas veidojas organismā, lai pasargātu organismu no infekcijas slimībām. Antivielu veidošanās ir daļa no organisma imunitātes. Kad ķermenī iekļūst patogēnais mikroorganisms, svešķermenis – antivielas pieķeras uz mikroorganisma virsmas esošajiem svešķermeņiem (antigēniem). Šī imūnreakcija neitralizē svešķermeni.

Tātad, vakcīna pret B hepatītu nodrošina ilglaicīgu imunitāti, bet, ja vakcinētas personas organismā vairs necirkulē imunitāti nodrošinošās antivielas, organisma aizsardzību nodrošina imūnatmiņas mehānismi. Šī iemesla dēļ nostiprinošā vakcīnas deva nav nepieciešama.

Latvijā pēc Latvijas Infektoloģijas centra datiem 2012. gadā no janvāra līdz septembrim reģistrēti 2,30 akūta B hepatīta gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem (https://www.spkc.gov.lv/infekcijas-slimibu-statistika/).

Kopš 1997. gada Latvijā notiek visu zīdaiņu vakcinācija pret B hepatītu. Imunizācija jāveic pusaudžiem 14 gadu vecumā (ja viņi nav vakcinēti iepriekš), kā arī tā ir ieteicama inficēto cilvēku ģimenes locekļiem un dzimumpartneriem.

Obligāti vakcinējamas personas, kas, pildot darba pienākumus, regulāri (vismaz reizi mēnesī) nonāk tiešā saskarē ar pacientiem vai cilvēku bioloģiskajiem materiāliem, kā arī medicīnas studenti un medicīnas skolu audzēkņi, kuri ir medicīniskajā praksē ārstniecības iestādē (https://www.spkc.gov.lv/infekcijas-slimibas/159/b-virushepatits).


Ja tev ir sirds — mīli savas aknas