Aknu ietekmējošie faktori

Kas bojā aknas? 

Aknas ir galvenā organisma laboratorija, kas piedalās olbaltumvielu, tauku, ogļūdeņražu un citu vielu vielmaiņā. Turklāt tās veic aizsargfunkciju, ražo vitamīnu A, tajās uzkrājas D, K, PP un citi B grupas vitamīni.

Aknu slimību gadījumā mainās to struktūra, attīstās funkcionālā nepietiekamība. Aknu darbību ietekmēt var daudzas lietas, pirmkārt, nepareizs dzīvesveids. Mūsdienu cilvēks ir mazkustīgs, lieto nepareizu uzturu, dodot priekšroku ātrajām uzkodām, daudz strādā, neatpūšas, bieži izjūt stresu, kuru cenšas mazināt, lietojot alkoholu. Protams, ka tas viss nevar neietekmēt aknu darbību.

 

Lielākais ienaidnieks – alkohols

No visiem produktiem, kurus uzturā lieto cilvēks, vislielākā ietekme uz aknu slimībām ir tieši alkoholam. Ir pierādīta tieša saikne starp alkohola lietošanu un aknu bojājumiem. Tā kā no aknu slimībām, kā arī no citām, ir vieglāk izvairīties nekā ārstēt, ir ieteicams izvairīties no faktoriem, kas bojā aknas. Ieteicams atteikties no alkoholiskajiem dzērieniem vispār vai lietot ne vairāk kā 70 g tīra etilspirta (tas ir 70 g degvīna, 0.7 l vīna, 2-3 l alus) nedēļā. Lietojot alkoholu, kas ir viens no biežākajiem aknu cirozes cēloņiem, svarīgi ir arī ēst. Tas ir mazāk bīstami, kā lietot alkoholu bez pārtikas. Gadījumā, ja ārsts jau ir konstatējis aknu bojājumus, turpmāka alkohola lietošana var būt letāla.

 

Infekcijas

Aknas bieži bojā arī vīrusi (A, B un C hepatīta vīrusi). Ar vīrusa hepatītu var inficēties no slima cilvēka vai hroniska vīrusa nēsātāja, vīrusiem ar asinīm vai citiem ķermeņa šķidrumiem nokļūstot organismā caur bojātu ādu vai gļotādām. Hepatīta vīrusi sastopami gandrīz visos organisma šķidrumos: asinīs, siekalās, spermā, maksts izdalījumos.

 

Nepareizs uzturs

Bieži vien aknu slimību attīstību izraisa nepareizs uzturs – olbaltumvielu un vitamīnu trūkums, taukaina ēdiena lietošana.

 

Medikamenti ne tikai ārstē

Visiem medikamentiem ir lielāki vai mazāki blakusefekti. Ja tiek teikts, ka medikamentam nav blakusefektu, tas nozīmē, tam vispār nav nekādas iedarbības. Kā zināms, daudzi medikamenti metabolizējas (tiek apstrādāti) tieši aknās. Tādēļ atsevišķu medikamentu ilglaicīga lietošana vai lietošana lielās devās, var izraisīt nevēlamas blakusparādības – bojāt aknu šūnas vai izraisīt neatgriezeniskas to izmaiņas. Šāda ietekme ir nesteroīdajiem pretiekaisuma medikamentiem, medikamentiem pret tuberkulozi, sēnīšu slimībām, antidepresantiem, pretalerģijas līdzekļiem, antipsihotiskajiem preparātiem, kā arī antibiotikām. Nopietnas ir arī tāda visiem pieejama medikamenta kā paracetamols, pārdozēšanas sekas.

Tabula: atsevišķu medikamentu aknām radītais risks

 

Medikaments Komentārs
Nesteroīdie pretiekaisuma medikamenti Šo medikamentu ilglaicīga lietošana var izraisīt aknu šūnu bojājumus un radīt neatgriezeniskas izmaiņas.
Medikamenti pret tuberkulozi Ilglaicīga lietošana var izraisīt aknu šūnu bojājumus.
Sēnīšu slimību medikamenti Ilglaicīga lietošana var izraisīt aknu šūnu bojājumus.
Antidepresanti Ilglaicīga lietošana var izraisīt aknu šūnu bojājumus.
Antialerģijas medikamenti Vairums cilvēku, kuri slimo ar alerģiskām slimībām, antialerģijas medikamentus lieto bieži vai pastāvīgi. Ilglaicīga lietošana var izraisīt aknu šūnu bojājumus.
Antipsihozes preparāti Ilglaicīga lietošana var izraisīt aknu šūnu bojājumus.
Antibiotikas Samērā liels cilvēku skaits pārāk daudz lieto antibiotikas, dažreiz pat bez ārsta ziņas, lai gan slimo tikai ar saaukstēšanās slimībām, kuras izraisa vīrusi. Bet antibiotikas iedarbojas tikai pret baktērijām. Neracionāla antibiotiku lietošana bojā aknu šūnas.
Paracetamols Īpaši kaitīga aknām ir paraceptamola pārdozēšana.
Dažādi kontracepcijas līdzekļi Ilglaicīga kontracepcijas līdzekļu lietošana var izraisīt aknu šūnu bojājumus.

 
Riska grupā iekļaujamas arī personas, kuras pārmērīgi lieto alkoholu. Tiek lēsts, ka lietojot tikai 2,5–4 g paracetamola diennaktī, personām, kuras bieži lieto alkoholu vai alkoholiķiem (vīriešiem diennaktī izdzerot no 700 ml alus vai 200 ml vīna, bet sievietēm – divreiz mazāku alkohola daudzumu), īsā laikā var attīstīties nopietni aknu bojājumi. Tā sauktais paracetamola – alkohola sindroms.

 

Galvenie aknu slimību risku ietekmējošie faktori:

  • alkohols
  • infekcijas
  • nepareizs uzturs, kā rezultātā notiek aknu aptaukošanās
  • medikamenti

 

Uztura ietekme uz aknu darbību