VAI IESPĒJAMS, KA MAN IR KĀDA NO AKNU SLIMĪBĀM?

2015-10-16

Šāds jautājums nomoka daudzus cilvēkus. Jo īpaši tādēļ, ka pastāvīgi nākas dzirdēt par aizvien pieaugošo vīrushepatītu slimnieku skaitu. Cilvēkus īpaši biedē tas, ka viņi var nezināt par smagas aknu slimības esamību, jo ar to var inficēties skaistuma salonā vai pat medicīnas iestādē. Tomēr kuriem cilvēkiem ir lielāka iespēja saslimt ar aknu slimībām? Kuriem vajadzētu kļūt bažīgiem un nekavējoties doties pie ārsta? Šo aktuālo tēmu komentē Viļņas universitātes slimnīcas Santarišķu klīnikas Hepatoloģijas, gastroenteroloģijas un dietoloģijas centra ārsts profesors Aļģimants IRŅUS.

Ja tas attiecas uz Jums, vērsieties pie ārsta

Pēc profesora A. Irņus apgalvotā, galvenie un svarīgākie aknu slimību riska faktori ir šādi:

  • Alkohols. Alkohols ir lielākais aknu ienaidnieks, jo tas nodara tiešu kaitējumu aknām. Alkohols traucē aknu šūnu (hepatocītu) metabolismam (vielmaiņai), tādējādi radot labvēlīgus apstākļus aknu aptaukošanās (steatozes) un alkohola izraisīta hepatīta attīstībai, kā arī izraisot aknu šūnu bojāeju. Saskaņā ar statistikas datiem cilvēki, kas pārmērīgi lieto alkoholu, ar aknu cirozi saslimst 7 reizes biežāk nekā cilvēki, kas alkoholu nelieto.
  • Vīrusu izraisīti aknu bojājumi. Aknas var bojāt vīrusi (A, B un C hepatīts). Ar vīrusa hepatītiem inficējas no slimā cilvēka vai no hroniskā vīrusa nēsātāja, vīrusam ar asinīm vai ar citiem ķermeņa šķidrumiem nonākot organismā caur gļotādu vai savainojumu ādā. Hepatītu vīrusi ir sastopami gandrīz visos organisma šķidrumos: asinīs, siekalās, spermā, maksts izdalījumos.
  • Nepareizs uzturs. Aknu slimību attīstīšanos bieži vien veicina nepareizs uzturs – olbaltumvielu un vitamīnu trūkums, trekna ēdiena pārmērīga lietošana. Šāds uzturs ir iemesls aknu aptaukošanās attīstībai.
  • Medikamenti: antibiotikas, nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, zāles pret tuberkulozi, sēnīšu infekcijām, antidepresanti, antialergēni, neiroleptiķi. Riska grupā var atrasties arī sievietes, kas lieto kontracepcijas līdzekļus (hormonālie līdzekļi: kontracepcijas spirāle (riņķis), kontracepcijas plāksteris, orālā kontracepcija (tabletes); hormonu injekcijas, u.c.).

“Tas ir būtiskāko riska faktoru piecinieks, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību. Ja jūs ietilpstat kaut vai tikai vienā no minētajām riska grupām, ir nepieciešams doties vizītē pie gastroenterologa”, – uzsver profesors.

Tomēr, vai visus šos riska faktorus ir iespējams ietekmēt? Vai tikai no mūsu pašu uzvedības un pūlēm, vai, gluži pretēji – nerūpēšanās par sevi, ir atkarīgs tas, vai varēsim izvairīties no aknu slimībām vai tomēr saslimsim ar kādu no tām? Noskaidrots, ka diemžēl ne visus riska faktorus ir iespējams pārvaldīt. Bet, no otras puses, zināšanas par to, kā izplatās aknu vīrusu slimības, un kāda ir pareizā rīcība, lai no tām izvairītos, var palīdzēt sevi pasargāt no šīm slimībām.

 

Bīstamā neziņa

Diemžēl cilvēki nereti pat nezina, ka ir hepatīta vīrusa nēsātāji, un tas ir ļoti bīstami – gan pašiem vīrusa nēsātājiem, jo viņi neārstējas, gan apkārtējiem cilvēkiem, kurus nēsātājs, nezinādams par slimības esamību, var aplipināt. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību šai problēmai, Lietuvā tiek organizētas dažādas akcijas, kuru laikā iespējams veikt hepatīta testu.

C un B hepatīti ir bīstamas slimības ar smagām komplikācijām. Visbiežākās komplikācijas ir aknu ciroze un vēzis. Šo slimību ārstēšana prasa lielus naudas līdzekļus, bet daudzos gadījumos vienīgais izārstēšanās veids ir aknu transpantācija. Svarīgi vērst uzmanību, ka viena no galvenajām pacientu kategorijām, kuriem tiek veikta aknu transplantācija, ir vīrushepatītu slimnieki, nevis pacienti, kuriem aknu transplantācija tiek veikta alkohola izraisītas aknu cirozes dēļ, kā tas bieži tiek uzskatīts.

Diemžēl šis vīruss ķermenī var nonākt arī pēc skaistuma salona apmeklējuma, pēc manikīra vai tetovēšanas procedūras. Vīrusi izplatās arī dzimumceļā. Tādēļ gadījuma sakari var beigties ar smagu slimību.

Tādēļ mediķi piekodina būt uzmanīgiem un ievērot visas higiēnas prasības, izvairīties no nedrošiem gadījuma sakariem un neizmantot apšaubāmas reputācijas iestādes skaistumkopšanas pakalpojumiem, lai nepietiekamas instrumentu dezinficēšanas dēļ neinficētos ar hepatītu.

Pret A un B hepatītu ir radīts uzticams aizsardzības līdzeklis – vakcīnas. Tādēļ visbīstamākais šobrīd ir C hepatīts.

 

Risks, kuru mēs varam ietekmēt

Izvairīties no visiem faktoriem, kas izraisa risku saslimt ar tādām aknu slimībām kā C hepatīts, pilnībā nav iespējams. Tomēr ir iespējams ietekmēt citus faktorus, kas palielina risku saslimt ar tādām slimībām kā aknu aptaukošanās vai alkohola izraisīts hepatīts.

Slimības nosaukums – aknu aptaukošanās (steatoze), jau sevī ietver slimības būtību. Slimības iemesls ir nepareizs uzturs: pārlieka tauku un saldo ogļhidrātu lietošana uzturā. Tādējādi šī slimība lielākajā daļā gadījumu apdraud tieši cilvēkus ar lieko svaru. Tomēr profesors A. Irņus pagalvo, ka ar šo slimību var saslimt arī cilvēki ar normālu ķermeņa masu, un reizēm tā liecina par cukura diabēta sākotnējo stadiju.

Viena no biežāk sastopamajām steatozes formām ir aknu aptaukošanās slimība, kuru nav izraisījis alkohols (taukainā hepatoze). Taukainā hepatoze ir sindroms, kas izpaužas kā aptaukošanās, diabēts pacientiem, kuri nelieto alkoholu, un kuram raksturīgas alkohola izraisītam hepatītam līdzīgas izmaiņas. Šīs slimības komplikācijas ir aknu ciroze un aknu vēzis.

No visiem produktiem lielāko ietekmi uz aknu slimības attīstību atstāj alkohols. Ir pierādīta tieša sakarība starp alkohola lietošanu un aknu bojājumu rašanos. Ņemot vērā to, ka no aknu slimībām, gluži tāpat kā no pārējām slimībām, ir vieglāk izvairīties, nekā tās vēlāk ārstēt, ieteicams izvairīties no tiem faktoriem, kas bojā aknas.

Cilvēkiem ar veselām aknām ieteicams atteikties no alkohola lietošanas vai nedēļas laikā lietot ne vairāk kā 70 g tīrā etilalkohola (attiecīgi 70 g degvīna, 0,7 litri vīna, 2 – 3 litri alus). Ja tomēr sanāk lietot alkoholu, ir svarīgi uzkost – tas ir mazāk kaitīgi nekā lietot alkoholu vienu pašu. Savukārt, ja ārsti jau ir konstatējuši aknu bojājumus, tālāka alkohola lietošana var būt nāvējoša.

 

Aknas nesāp

Aknu slimības ir sevišķi bīstamas tādēļ, ka aknās nav sāpju receptoru, tādēļ aknas mums neziņo par to, ka tām tiek darīts pāri. Nav aknu bojājumu agrīno pazīmju. “Tādēļ, kā jau iepriekš minēju, ja cilvēks sevi pieskaita pie riska grupas, kurā esošajiem ir lielākas iespējas saslimt ar aknu slimībām, t.i., attiecībā uz kuriem pastāv vismaz viens no minētajiem riska faktoriem, viņam ir jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš veiks izmeklējumus un tad pēc nepieciešamības pacients var tikt nosūtīts uz konsultāciju pie gastroenterologa vai infektologa,” – uzsver profesors A. Irņus.

 

Nav viena universāla izmeklējuma

“Nevajadzētu noskaņoties tam, ka pēc viena izmeklējuma, piemēram, asins analīzes, uzreiz tiks diagnosticēta aknu slimība. Vēlos uzsvērt, ka aknas ir ļoti sarežģīts orgāns, kurš veic vairāk nekā 500 visdažādākos vielmaiņas procesus. Tādēļ viens izmeklējums var neuzrādīt nekādu aknu patoloģiju, kamēr cits izmeklējums to skaidri parādīs. Tādēļ ārsts nevar paļauties tikai uz viena izmeklējuma rezultātiem”, – norāda profesors.

Profesors mudina vērsties pie ģimenes ārstiem, kur pacientiem var tikt veikti sākotnējie aknu izmeklējumi. Tie ir aknu fermentu aktivitātes noteikšanas izmeklējumi un aknu ultrasonogrāfija. “Pēc šo izmeklējumu veikšanas ģimenes ārstiem var rasties aizdomas par aknu patoloģiju, un viņi var nosūtīt pacientu pie speciālista, kurš, ņemot vērā konkrēto gadījumu, noteiks nepieciešamos izmeklējumus un noteiks diagnozi”, – skaidro profesors.

 

Labākā ārstēšana ir profilakse

Mēdz teikt, ka veselīgs dzīvesveids sāk “iepatikties” tad, kad vairs nepatīk savs veselības stāvoklis. Tomēr kādēļ gaidīt pienākam šādu brīdi, ja daudz labāk ir nepieļaut slimības iestāšanos, nekā saslimt un ārstēties? Galvenie aknu slimību prevencijas līdzekļi ir šādi:

  • Maksimāli izvairīties no vīrusu izraisītiem aknu bojājumiem (A, B un C hepatīta).
  • Atteikties no alkohola lietošanas, jo tas rada tiešu kaitējumu aknām.
  • Censties pēc iespējas izvairīties no hepatotoksisko preparātu lietošanas.
  • Lietot pareizu uzturu..

Kā reiz teicis slavenais ķīniešu domātājs Konfūcijs (dzimis 551. g. p.m.ē.), pārvarēt sliktus ieradumus šodien ir vieglāk nekā rīt. Tādēļ sākam rūpēties par mūsu aknu veselību, sākot jau no šodienas.