SARGĀSIM AKNAS, KĀ TĀS SARGĀ MŪSU ORGANISMU

2015-03-10

Aknas vēl tiek sauktas par cilvēka organisma laboratoriju. Tās neitralizē dažādas organismā cirkulējošās kaitīgās vielas. Tomēr bieži mēs nerūpējamies par savu vienīgo orgānu, kurš pasargā mūsu organismu no kaitīgām vielām. Tad saslimstam ar dažādām aknu slimībām. Lai pasargātu sevi, ir svarīgi zināt, kas un kā orgānā notiek un kā ir iespējams tam palīdzēt, lai tas darbotos nevainojami.

 

Unikāls orgāns

Aknas ir lielākais gremošanas dziedzeris un lielākais iekšējais orgāns, kas aizņem gandrīz visu labo paribi. Aknas ir organisma galvenā laboratorija, kura piedalās olbaltumvielu, tauku, ogļūdeņražu un citu vielu, piem., bilirubīna, vielmaiņā.

Pasaulē nav izgudrota pilnīgāka sistēma kā cilvēka organisms. Rodas jautājums, vai tajā ir filtru sistēma, kas attīra organismu, lai tas būtu spējīgs ilgāk saglabāties nepiesārņots un pilnvērtīgi funkcionēt? Jā! Viens no svarīgākajiem un lielākajiem filtriem ir aknas. Tās attīra no zarnu trakta uz sirdi plūstošās asinis, kurā papildus pārtikas vielām ir daudz arī organismam kaitīgu vai pat indīgu vielu.

Šis „filtrs” ir unikāls, jo pat pēc aizsērēšanas to ir iespējams attīrīt un pilnībā vai daļēji atjaunot tā spējas attīrīt asinis.

 

Aknu funkcija

 • filtrē visu, ko mēs apēdam. Tādējādi, pasargājot no infekcijām, likvidē baktērijas un citas toksiskās vielas asinīs, līdz ar to sargājot mūsu veselību;
 • uzglabā enerģijas rezerves, kas nepieciešamas muskuļiem;
 • regulē cukura daudzumu asinīs, kontrolējot holesterīna un atsevišķu hormonu un fermentu daudzumu;
 • piedalās vielmaiņā, pārstrādā asinīs iekļuvušās ķīmiskās vielas, sadala tās savienojumos, kurus organisms var uzņemt un caur nierēm izvada liekās vielas;
 • aknu fermenti piedalās tauku pārstrādē;
 • izdala žulti, neitralizē un ar žulti izdala dažādus metabolītus, toksīnus un medikamentus;
 • attīra no asinīm vielmaiņas blakusproduktus un kaitīgās vielas. Tās asinīs var iekļūt kā normālas vielmaiņas procesa blakusprodukti vai iesūkties no zarnu trakta;
 • regulē cirkulējošā asins daudzumu, piedalās asins recēšanas nodrošināšanā. Ja aknas slikti funkcionē, rodas asins recēšanas traucējumi un cilvēks var noasiņot;
 • sintezē olbaltumvielas;
 • ražo vitamīnu A, uzkrāj vitamīnus D, K, PP un B grupas vitamīnus;
 • uzkrāj dzelzi, kas nepieciešams hemoglobīna ražošanai, un ciankobalamīnu;
 • metabolizē hormonus.

 

Aknu bojājumi var beigties ar nāvi

Biežākie aknu bojājumi ir aknu iekaisumi vai hepatīts.

Aknu funkciju pasliktina alkohols, medikamenti, atsevišķas pārtikas produktu sastāvdaļas, toksiskie apkārtējās vides faktori, vecums.

Vēdera aizcietējumu rezultātā toksīni caur zarnu sieniņām atkārtoti iesūcas asinīs, un aknām tie ir papildus jāpārstrādā, kas tām rada papildus slodzi, kuru tās var neizturēt.

Aknas negatīvi ietekmē arī tuberkulozes ārstēšanai paredzētie medikamenti. To darbības traucējumi parasti rodas pēc žultspūšļa izņemšanas operācijām vai izslimotiem akūtiem hepatītiem. Svarīgo orgānu bieži bojā arī organisma izmaiņas, kas rodas slimojot ar onkoloģiskām un autoimūnām slimībām.

Pastāvīgi bojātu aknu audi var pilnībā noārdīties (šī slimība tiek saukta par aknu cirozi), un tas var beigties ar cilvēka nāvi.

 

Alkohols – pati universālākā cilvēka organisma inde

Alkohola negatīvā ietekme uz aknām bija zināma jau sengrieķiem, ķīniešiem un ēģiptiešiem.

Pasaulē alkohola patēriņš arvien pieaug un tas ir otrs biežākais, pēc vīrusu aknu bojājumu, hronisku aknu slimību cēlonis. 30-50 % no visām aknu slimībām izraisa alkohols.

Aknu alkohola izraisītie bojājumi ir aknu alkoholiskā aptaukošanās, alkoholiskais hepatīts, alkoholiskā aknu ciroze.

Šo slimību norise un prognozes ir ļoti atšķirīgas.

Alkohols, nokļūstot organismā, vispirms sastopas ar pretestību aknās. Tas tiek izvadīts tikai tad, kad to sadala attiecīgie aknu fermenti. Sākumā aknas spēj neitralizēt alkoholu, tomēr ilgu laiku pārmērīgi lietojot alkoholu, aknu funkcija tiek traucēta – aknās palielinās saistaudu un taukaudu daudzums, dažreiz aknu šūnas pilnībā pārveidojas un kļūst rētainas, kā rezultātā tiek traucēta tauku, ogļhidrātu un olbaltumvielu sintēze un sākas aknu ciroze.

Pastāvīgi lietojot alkoholu, samazinās aknu svars. Dažreiz to svars var sasniegt tikai trešo daļa no veselu aknu svara.

Svarīga alkohola izraisītu aknu bojājumu īpatnība – to atgriezeniskums sākumstadijā pārtraucot lietot alkoholu. Ārstēšana ir neefektīva slimības beigu stadijās un tad, ja alkohola lietošana netiek pārtraukta.

  

Gan zāles, gan inde

Medikamenti ne tikai ārstē, bet tiem ir arī negatīva ietekme. Īpaši aknas bojā paracetamols, aspirīns.

Bieži vien cilvēki nenovērtē, ka vienlaicīgi lietojot vairākus ķīmiskos preparātus, nezinot to savstarpējo mijiedarbību, indē un bojā aknas. Sākumā parādās vemšana, slikta dūša, vispārējs vājums, dažādas nepatīkamas sajūtas labajā paribē. Vēlāk pazūd apetīte, samazinās svars, mainās aknu laboratorisko analīžu rezultāti. Parādās neizskaidrojams vājums, cilvēks jūtas bezspēcīgs, nav vēlmes strādāt utt.

 

Vai varu izārstēties, ja jau esmu saslimis?

Galvenās hronisku aknu bojājumu formas:

 • aptaukošanās (steatoze) – to var izraisīt alkohols, aptaukošanās, palielināts holesterīna daudzums;
 • iekaisums (hepatīts) – to var izraisīt vīrusi, alkohols, nevēlamas atsevišķu medikamentu blaknes;
 • rētas (ciroze) – tā ir pēdējā hronisku aknu slimību stadija.

Steatozes un hepatīta izraisītas izmaiņas aknās ir atgriezeniskas.

Slimojot ar aknu cirozi, aknu šūnas noārdās, to vietā attīstās saistaudi, aknas kļūst rētainas, atjaunojušās šūnas izvietojas haotiski. Šīs izmaiņas traucē aknu asinsriti, funkcijas, attīstās aknu cirozes komplikācijas: tiek traucēta smadzeņu darbība (encefalopātija), vēdera dobumā uzkrājas šķidrums (ascīts), var būt asiņošana no zarnu trakta.

 

Aknu slimības ir neparedzamas

Sākumstadijā vairums cilvēku jūtas veseli, tiem nav nekādu sūdzību vai arī tās ir nenozīmīgas (vājums, apetītes trūkums, sāpes vai diskomforta sajūta labajā paribē, slikta dūša, alkohola nepanesamība), tādēļ pie ārstiem nevēršas.

Tikai vēlākās slimības stadijās parādās aknu slimībām raksturīgi simptomi: parādās ādas un gļotādas dzelte, palielinās vēdera apmērs, moka vēdera sāpes, rodas gremošanas traucējumi.

Cilvēki sūdzas par vājumu, nepatīkamām sajūtām kuņģa daļā labajā paribē, smaguma sajūtām pēc trekna ēdiena un alkohola nepanesamību. Var samazināties svars, var parādīties apetītes trūkums, rūgta garša mutē, vēdera uzpūšanās vai pat locītavu sāpes.

Veiksmīga šo slimību ārstēšana ir atkarīga no agrīnas diagnostikas un laikus uzsāktas ārstēšanas.

Attīstoties aknu slimību komplikācijām (cirozei, vēzim), ārstēšana ar medikamentiem bieži vien ir neefektīva. Dzīvību var glābt tikai sarežģītā aknu transplantācijas operācija.

 

Palīdzēsim aknu šūnām atjaunoties

Lai izvairītos no aknu slimībām, ieteicams izvairīties no faktoriem, kuri bojā aknas. Ieteicams atteikties no alkoholiskiem dzērieniem vai nedēļā lietot ne vairāk kā 70 g tīra etilspirta (attiecīgi 70 g degvīna, 0,7 l vīna, 2-3 l alus). Ja ārsti jau ir konstatējuši aknu bojājumus, turpmāka alkohola lietošana var būt nāvējoša.

Obligāti ir jāizvairās arī no vīrusa hepatītu infekcijas riska faktoriem: nedrošiem dzimumsakariem, tetovējumiem, intravenozām narkotikām utt.

Atsevišķām aknu slimībām var palīdzēt arī medikamenti. Ieteicams lietot aknu šūnas aizsargājošus medikamentus, piem., Essentiale forte N. Tā sastāvā esošā aktīvā viela ir sojas fosfolipīdi.

Aknu slimību gadījumā, vienmēr tiek bojātas to šūnas. Tādēļ var rasties aknu darbības traucējumi un palēlināties aknu reģenerācija (atjaunošanās). Pateicoties īpašajam sastāvam, Essentiale Forte N normalizē aknu darbības izraisīto simptomātiku – apetītes trūkumu, izteiktu vājumu, veicinot aknu atjaunošanos. Tiek pasargātas ne tikai aknas, bet arī viss organisms.

Preparātu ieteicams lietot arī saindēšanās gadījumos – tas palīdz neitralizēt kaitīgās vielas un aizsargā aknas no bojājumiem.

Sagatavoja ārste Akvile Norkute (Akvilė Norkutė).

 

Avots: www.sveikaszmogus.lt