PĀRĒŠANĀS – VESELU AKNU IENAIDNIEKS

2016-04-01

Vai zinājāt, kuram ķermeņa orgānam pēc Lieldienām ir visvairāk darba?

Lai arī mūsdienās aizvien lielāku popularitāti gūst veselīgs dzīvesveids, tomēr pēc lieliem svētkiem, piemēram, Lieldienām, kuros daudz laika tiek pavadīts pie cienastiem bagātīgi klāta galda, pie mediķiem ar sūdzībām par pārēšanās izraisītu sliktu pašsajūtu vēršas liels daudzums pacientu. Gastroenteroloģe Sigita Gelmane apgalvo, ka pārēšanās ne tikai izraisa īslaicīgu smaguma sajūtu, bet var izraisīt arī dažādus gremošanas trakta traucējumus, kā arī noslogot lielāko cilvēka gremošanas orgānu – aknas, kas regulē vielmaiņas procesu un veic īpaši svarīgu organisma “satīrīšanas” funkciju.

“Pārēšanās nav fizioloģisks process, tādēļ cilvēka organisms nav tam sagatavots. Pēc pārēšanās visiem gremošanas trakta orgāniem ir jāstrādā daudz intensīvāk, tādēļ pārtika var netikt pilnībā pārstrādāta, kas savukārt rada traucējumus gremošanas traktā. Pašas parastākās, mazāk bīstamās, tomēr ne mazāk nepatīkamās pārēšanās sekas ir sāpes vēderā un vēdera uzpūšanās, nelabums un vemšana, miegainība un kūtrums. Tomēr pārēšanās ir īpaši kaitīga arī aknām, jo pēc liela daudzuma olbaltumvielu saturošu produktu lietošanas, piemēram, olu, kas Lieldienās rotā katru galdu, aknas toksīnus no organisma izvada daudz lēnāk”, – teic gastroenteroloģe Sigita Gelmane.

Pārēšanās atstātās sekas uz aknām

Pēc mediķes teiktā, tieši aknas ir viens no lielākajiem cilvēka orgāniem, kura normāla darbība ir dzīvībai svarīga. Savukārt pārēšanās var izraisīt aknu darbības un funkciju traucējumus, kas savukārt var radīt draudus visam organismam.

“Aknas veic gandrīz 500 dažādu funkciju – izdala asinsritē olbaltumvielas, holesterolu, uzkrāj taukos šķīstošos vitamīnus, piedalās glikozes un attiecīgu hormonu vielmaiņas procesos, ražo un izdala žulti, kā arī veic daudz citu organismam ārkārtīgi svarīgu funkciju. Tādēļ pārēšanās, jo īpaši tad, ja pārēšanās notiek bieži vai vairākas dienas pēc kārtas, var kaitēt šīm aknu funkcijām. Organisms nespēj izmantot kaloriju pārpalikumu, tādēļ tās tiek uzkrātas tauku veidā. Šā iemesla dēļ palielinās aptaukošanās un aterosklerozes, kā arī alkohola neizraisītu aknu slimību risks. Aknas tiek bojātas vēl vairāk, ja pārēšanās iet roku rokā ar alkohola lietošanu. Aknas tiek noslogotas, un tām ir grūtāk veikt detoksikācijas funkciju, tāpat arī palielinās aizkuņģa dziedzera bojājumu risks” – apgalvo speciāliste.

Cilvēkiem ar veselības problēmām pārēšanās ir sevišķi bīstama

Gastroenteroloģe S. Gelmane apgalvo, ka pārēšanās ir sevišķi bīstama cilvēkiem, kas slimo ar elpošanas ceļu, sirds un asinsvadu slimībām, žultsakmeņu slimību, kā arī hroniskām aknu vai aizkuņģa dziedzera slimībām.

“Pārēšanās ir kaitīga pat veseliem cilvēkiem, bet jo īpaši kaitīga tiem, kas slimo ar elpošanas ceļu, sirds un asinsvadu slimībām, jo var saasināt hronisko slimību simptomus un pasliktināt pašsajūtu. Savukārt cilvēkiem, kuriem ir žultsakmeņu slimība, pārēšanās var izraisīt žultsakmeņu slimības saasinājumu, jo sevišķi tad, ja tiek lietots trekns, grūti sagremojams ēdiens. Par uzmanīgāku ēšanu būtu jāpiedomā arī tiem, kuri slimo ar hroniskām aknu vai aizkuņģa dziedzera slimībām. Hronisku aknu slimību gadījumā pēc pārēšanās vai liela daudzuma olbaltumvielu saturošu produktu lietošanas aknas detoksikācijas procesu pilda daudz lēnāk.”

Veselas aknas – laba pašsajūta

Gastroenteroloģe S. Gelmane saprot, ka dažreiz turēties pretī gardumiem ir grūti, tomēr jāsaprot arī tas, ka pārēšanās cilvēka organismam ir ļoti kaitīga, jo sevišķi aknām, kas organismā pilda daudz nozīmīgu funkciju. Tādēļ ir svarīgi lietot pareizu uzturu, jo tas palīdz saglabāt labu pašsajūtu un veselību.

“Laba veselība ir liela dāvana, tādēļ tiem, kas pēc iespējas vēlas izvairīties no vizītēm pie ārstiem, par to ir pienācīgi jārūpējas. Savukārt pārēšanās, kaloriju pārpalikumi traucē normālai aknu darbībai, tādēļ ir svarīgi pareizi ēst, dzert daudz ūdens, kā arī lietot nepieciešamos esenciālos fosfolipīdus, kas ir aknu šūnu sieniņu galvenais būvmateriāls. Tie palīdz šūnas apvalkam atjaunoties, kā arī palīdz izvairīties no nopietniem veselības traucējumiem. Sargāsim savas aknas, tāpat kā tās sargā mūsu organismu”, – iesaka gastroenteroloģe Sigita Gelmane.