KAD UN KAM NEPIECIEŠAMA AKNU AIZSARDZĪBA?

2015-04-25

Aknas ir ļoti svarīgs cilvēka orgāns. Tas ir organisma dabiskais filtrs, kas attīra organismu, izvadot kaitīgās vielas. Taču nepareizs uzturs, pārmērīga alkohola lietošana un atsevišķi medikamenti, infekcijas bojā aknas, attīstās dažādas aknu slimības.

Vai ir iespējams atjaunot bojātas aknas?

 

Organisma galvenā laboratorija

To, ka aknas ir īpaši svarīgs mūsu organisma orgāns, parāda to svars - pieauguša cilvēka aknas sver 1–1,5 kg. Saprotams, ka tādam lielam orgānam uzticētas arī ļoti svarīgas funkcijas. Aknas ir galvenā organisma laboratorija, kas piedalās olbaltumvielu, tauku, ogļūdeņražu un citu vielu vielmaiņā. Turklāt tās veic arī aizsargfunkciju, ražo vitamīnu A, tajās uzkrājas D, K, PP un citi B grupas vitamīni.

Aknu funkcijas būtība ir pārvērst pārtiku, kas ir sveša mūsu organismam (piem., cūkgaļas, liellopu gaļas olbaltumvielas ir svešas cilvēkam) un kura aknās no gremošanas trakta nokļūst daļēji sadalīta, metabolītos, un no tiem izveidot cilvēkam nepieciešamos savienojumus.

Cita aknu funkcija ir izvadīt to, kas ir lieks un kaitīgs. Tātad organismā nav neviena procesa, kurā nepiedalītos aknas. Tas ir īpašs orgāns, kas aizsargā organismu no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes un piesārņojuma. Taču cilvēks bieži aizmirst, ka viņam tāds orgāns ir, un nepievērš tam uzmanību.

 

Ja aknas ir bojātas

Gan alkohola, gan medikamentu lietošanas, gan vīrusu ietekmē, kā arī citu iemeslu dēļ attīstījušies aknu bojājumi var būt dažāda veida. Tiek izdalītas trīs galvenās hronisku aknu bojājumu formas: steatoze (aptaukošanās – to var izraisīt alkohols, aptaukošanās, paaugstināts holesterīna daudzums), hepatīts (iekaisums – to var izraisīt vīrusi, alkohols, atsevišķu medikamentu blaknes) un ciroze (bojājumi – tā ir pēdējā hronisku aknu slimību stadija). Steatozes un hepatīta izraisītās izmaiņas aknās ir atgriezeniskas, tas ir, ārstējamas. Visbiežāk sastopamais aknu bojājums ir aptaukošanās - ja cilvēkam ir liekais svars, gandrīz visos gadījumos, viņa aknas ir aptaukojušās (protams, dažāda smaguma pakāpēs).

Bieži vien aknu aptaukošanās vien pati par sevi nav īpaši bīstama, kamēr nepastāv citi riska faktori, piem., alkohols. Alkohola ietekme uz cilvēku, kura aknas ir aptaukojušās, un cilvēku, kura aknas ir veselas, ir ļoti atšķirīga. Veselam cilvēkam svētku pārēšanās un nedaudz lielāka alkohola deva nopietnas veselības problēmas var arī nesagādāt, bet cilvēkam ar lieko svaru, svētku mielasta pārpilnība var beigties ar akūtu alkoholisko hepatītu, tas ir, aknu iekaisumu.

Vēl, protams, aknas var bojāt atsevišķi medikamenti, piem., antibiotiķi, nesteroīdie pretiekaisuma medikamenti, tuberkulozes, sēnīšu slimību medikamenti, antidepresanti, antialerģijas, antipsihotiskie preparāti.

 

Aknas nesāp

Aknas ir pacietīgas, tas ir, tās nekad nesāp. Ja cilvēks sūdzas par aknu sāpēm, tas nozīmē, ka viņam ir attīstījušās, piem., žultspūšļa, žultspūšļa ceļu vai citi iekaisumi, kas izpaužas ar stiprām sāpēm.

Aknu slimības ir ļoti viltīgas. Sākumstadijās vairums pacientu jūtas veseli vai sūdzas par nelielu vājumu, sliktu apetīti, sāpēm vai diskomforta sajūtām labajā paribē, sliktu dūšu. Tikai vēlākās stadijās parādās aknu slimībām raksturīgie simptomi - āda un gļotādas kļūst dzeltenīgas, palielinās vēdera apmērs, moka vēdera sāpes, rodas gremošanas traucējumi. Tādēļ, ja parādās pirmās slimības pazīmes, nepieciešams vērsties pie ārsta gastroenterologa.

 

Kā pasargāt?

Vairumam slimnieku var palīdzēt hepatoprotektori (aknas aizsargājoši medikamenti). Aknas varam salīdzināt ar māju, tās sienas - ar audu membrānām. Bojātu aknu sienas, tas ir, membrānas, sāk sairt, brukt.

Mūsdienās ir izgudroti dažādi līdzekļi aknu aizsardzībai: soju fosfolipīdu, silimarīnu saturoši u.c. preparāti. Viens no soju fosfolipīdiem Essentiale forte N izceļas ar to, ka tā sastāvā ir fosfolipīdi, kuri nepieciešami bojāto membrānu stiprināšanai. Šā preparāta sastāvā esošo fosfolipīdu ķīmiskā struktūra atbilst endogeno fosfolipīdu struktūrai, tādēļ tie vēl tiek saukti par „būtiskajiem“ – neaizstājamajiem –fosfolipīdiem. Lietojot medikamenta nepiesātinātās neizmainītās fosfolipīdu skābes iekļaujas bojāto aknu šūnu membrānā, regulē šūnu tauku vielmaiņu. Essentiale forte N ir kā ķieģeļi, kas palīdz atjaunot un nostiprināt mājas sienas, tas ir, aknu šūnu membrānas.

 

Kad un kā lietot?

Ja cilvēkam ir liekais svars, viņa aknas ļoti iespējams ir aptaukojušās. Šāds cilvēks var pats profilaktiski pat bez ārsta rekomendācijām lietot Essentiale forte N. Sākotnējais kurss – vienu mēnesi. Atkārtot var 4–5 reizes gadā. Šis preparāts der visiem, kas pakļauti riska grupai saslimt ar aknu slimībām, tātad, tiem, kuri pārmērīgi lieto treknu uzturu, pārmērīgi lieto alkoholu, lieto noteiktus medikamentus, pēc saindēšanās, slimojot ar infekcijas slimībām.

 

Sagatavoja Denisa Juodiniene (Denisa Juodinienė).

Avots: www.sveikaszmogus.lt