AKNU BOJĀJUMI UN AIZSARDZĪBA PRET TIEM

2014-02-12

Mūsdienās atvaļinājumā dodamies ne tikai uz Latvijas zaļajiem nostūriem un piejūras smilšu kāpām, bet arī uz ļoti tālām, eksotiskām, neredzētām valstīm. Tās mūs pārsteidz ar savu krāšņumu, tradīcijām un neatklātiem brīnumiem. Diemžēl šos priekus var sabojāt neparedzētas slimības, kas var ietekmēt nesagatavotu organismu.

Tādēļ šobrīd ir īstais laiks ne tikai plānot ceļojuma maršrutus, bet arī apmeklēt savu ģimenes ārstu. Šajā laikā paspēsiet vakcinēties pret infekcijas slimībām, ar kurām pastāv iespēja inficēties valstī, uz kuru plānojat doties, kā arī uzzināsiet noderīgus padomus, kas palīdzēs, viesojoties svešās zemēs, izvairīties no nepatīkamiem mirkļiem.

 

Kādi ir biežākie aknu bojājumi? 

Biežākie aknu bojājumi ir aknu iekaisumi (hepatīts). Aknas bojā vīrusi – A, B hepatīts, pēdējā laikā īpaši izplatās C hepatīts. Īpaši izteikti ir toksiski aknu bojājumi, ko izraisa alkohols un ķīmiskie medikamenti. 

Alkohola ilglaicīgas pārmērīgas lietošanas rezultātā tiek bojātas aknas. Individuāla alkoholiskā toksiskā deva aknām ir atšķirīga un ir atkarīga no dzimuma, izslimotajām slimībām, uztura. Tiek uzskatīts, ka vīriešiem nāvējoša deva ir no 60 g/d etilspirta, sievietēm – no 20 g/d.

No ķīmiskajiem medikamentiem radītajiem aknu bojājumiem ir jāizceļ akūti medikamentu izraisīti bojājumi. Dažāda vecuma cilvēki lieto daudz nesteroīdo pretiekaisuma medikamentus (piem., aspirīnu, ibuprofēnu), pretsāpju analgētiskos medikamentus, tādus kā paracetamols, u.c. Cilvēki bieži cieš no pastāvīga stresa un tā mazināšanai sāk lietot antidepresantus, atsevišķos gadījumos neiroleptikus līdzekļus.

 

Kādas citas slimības un sindromi var kaitēt aknām?

Aknu bojājumus var izraisīt dažādas citas slimības un sindromi, piemēram, aknas var tikt bojātas, slimojot ar cukura diabētu, ja ir liekais svars. Šādā gadījumā tajās uzkrājas tauki, aknas aptaukojas, kļūst cietas.

Tātad aknas vairs nav spējīgas veikt savas funkcijas. Ja aknu slimība kļūst hroniska, izveidojas aknu ciroze. Tās attīstība saistīta ar dažādām komplikācijām, bet tās, savukārt, ir grūti ārstējamas. 

Un, visbeidzot, neārstējamas cirozes un hroniska C hepatīta vīrusa bojātās aknās var attīstīties arī aknu šūnu vēzis. Tādēļ ir jāizsargājas, lai neinficētos ar vīrusa hepatītu. 

 

Kā var inficēties ar vīrusa hepatītu?
Inficēties var operācijas laikā, pārlejot donora asinis, lietojot intravenozās narkotikas, gadījuma dzimumsakaru ceļā. Tomēr šobrīd asins donori tiek rūpīgi izmeklēti un inficēšanās gadījumi ir ļoti reti.

 

Kādi ir dažādu aknu bojājumu simptomi?

Akūtu aknu bojājumu simptomi dažreiz var būt izteikti: tā ir gan palielināta temperatūra, izteikts vispārējs vājums, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā. Vēlāk visbiežāk āda un gļotādas kļūst dzeltenīgas.

Ja ir C vīrusa infekcija, akūts slimības sākums var arī izpalikt. Cilvēks daudzus gadus jūtas vesels, vēlāk parādās vispārējs vājums, ātrs nogurums, spiedošas sāpes labajā paribē. Minētie simptomi ir izteiktāki, ja aknas ir palielinātas. Ilgākā laika posmā cilvēks kļūst dzeltenīgs, parādās ādas nieze. Svarīgi ir pievērst uzmanību arī, ja urīns kļūst tumšāks vai ja izkārnījumi kļūst gaišāki. Ja aknu bojājumi turpina progresēt, parādās komplikāciju izraisītie simptomi, tādi kā deguna un smaganu asiņošana. Sākumā var mocīt vēdera uzpūšanās, bet vēlāk vēdera dobumā sākt uzkrāties šķidrums, parādās kāju tūska.

Slimībai turpinot attīstīties, tiek bojāta arī nervu sistēma. Tad reibst galva, rodas orientācijas traucējumi, parādās neizlēmība, dažreiz rodas samaņas traucējumi. 

 

Vai varam izvairīties no aknu bojājumiem?

Ja laikus tiek izbeigta pārmērīga alkohola lietošana un citu toksisku vielu lietošana, aknu funkcijas var atjaunoties, bet bojājumi neprogresēt. 
· Bez īpašas vajadzības un ilgu laiku nedrīkst lietot aknas bojājošus medikamentus. Nelietojiet drudzi mazinošus preparātus, ja temperatūra nav lielāka par 38,5°C. 
· Ievērojiet veselīga dzīvesveida principus, nepārēdieties, dzīvnieku izcelsmes taukus aizstājiet ar augu valsts taukiem. 
· Sekojiet sava ķermeņa masai, ārstējiet citas slimības (īpaši organisma vielmaiņas slimības, tādas kā cukura diabēts u.c.).
· Izvairieties no gadījuma dzimumsakaru. Sargieties no dažādiem savainojumiem. Savainojuma gadījumā, vai, ja ir aizdomas, parādoties sliktai pašsajūtai, negaidiet un laikus vērsieties pie ārsta. 

 

Kā mēs varam pasargāt mūsu aknas? 

Dažādi faktori vispirms bojā aknu šūnas hepatocītus, kuru membrānas kļūst caurlaidīgas dažādām toksiskām vielām, kuras nokļūst mūsu asinīs. Ir svarīgi samazināt šo membrānu caurlaidību un atsevišķi medikamenti, kuri pasargā aknas, saukti par hepatoprotektoriem, var samazināt minēto membrānu caurlaidību. Viens no tādiem medikamentiem ir Essentiale Forte N. Tas palīdz neitralizēt toksiskās vielas un uzlabo aknu funkciju, aizsargā aknu šūnas no bojājumiem. Pateicoties preparātā esošajai polinepiesātināto skābju struktūrai, aknu šūnās uzlabojas vielmaiņa, tādējādi tiek aizsargātas ne tikai aknas, bet arī viss organisms. 

Diagnosticējot nopietnākus aknu bojājumus, jāārstējas ar iedarbīgākiem pretvīrusa un citiem jaunākajiem medikamentiem. Tie ļauj sasniegt labus rezultātus un aizsargāt aknas no turpmākiem bojājumiem, kā arī izvairīties no nopietnām komplikācijām.

Sagatavoja Andris Vaitiekus (Andrius Vaitiekus)

 

Avots: www.sveikaszmogus.lt