BUJ

Vispārīgie

Kāda ir aknu nozīme?

Aknas ir Jūsu lielākais iekšējais orgāns. Aknas ir svarīgas dzīvības uzturēšanai, un pilda vairāk nekā 500 dažādu funkciju. Aknas ir organisma rūpnīca, kas ražo olbaltumvielas, asinsreces faktorus, kā arī vielas, kas palīdz organismam vielmaiņas un enerģijas sadales procesu nodrošināšanā. Jūsu ķermenis izmanto aknas kā enerģijas un dzelzs noliktavu. Tāpat, aknas attīra asinis no baktērijām, gremošanas procesa blakusproduktiem, alkohola un medikamentiem. Plašāka informācija par aknu funkcijām.

 

Ko var uzrādīt aknu fermentu un aknu funkciju izmeklējumi?

Jums var veikt aknu funkciju izmeklējumus nolūkā noskaidrot, vai Jums nav palielināts attiecīgu aknu fermentu līmenis, kas var norādīt uz problēmām ar aknām. Aknu funkcijas izmeklējums ir noderīgs, tomēr tas nav vienīgais izmeklējums, kuru veiks Jūsu ārsts vai, uz kuru pamatojoties, ārsts diagnosticēs aknu veselības problēmas vai secinās, ka šādu problēmu nav. Vairāk informācijas par aknu veselību un riska faktoriem atradīsiet šeit.

 

Man pateica, ka man ir aknu slimība. Kas to izraisīja?

Aknu slimību cēloņu ir daudz. Viens no tiem ir alkohola lietošana, parasti daudzu gadu garumā. Aknas tāpat bojā vīrusi, no kuriem bīstamākie ir B un C hepatītvīrusi, kas izplatās caur asinīm. Liekā svara vai cukura diabēta gadījumā aknās var uzkrāties tauku šūnas, izraisot iekaisumu aknās. Tāpat organismā var veidoties autoimūnie procesi, kas var radīt bojājumus aknās. Tāpat, cilvēki var ciest no lietoto medikamentu blakusparādībām, kas var izraisīt aknu nepietiekamību. Tai pat laikā vēzis var būt gan aknu slimības iemesls, gan šādas slimības sekas. Lai nozīmētu pareizu ārstēšanu un apturētu slimības progresēšanu, ļoti svarīgi noteikt slimības iemeslu. Plašāka informācija par aknu slimībām.

Manam tuviniekam paziņoja, ka viņam ir aknu ciroze. Vai tas nozīmē, ka viņš ir alkoholiķis?

Nē, ciroze var rasties dažādu iemeslu rezultātā. Alkohols ir tikai viens no tiem. Cirozi var izraisīt vīrusi, pārmērīga dzelzs vai vara uzkrāšanās, vielmaiņas slimības, tauku uzkrāšanās un autoimūnie procesi. Vairāk informācijas par aknu cirozi.

Kādi ir aknu slimību simptomi?

Aknu slimības bieži tiek sauktas par “kluso slepkavu”, jo bieži vien līdz brīdim, kad aknās jau iestājušies diezgan smagi bojājumi, var just tikai neskaidrus simptomus. Agrīnie simptomi var būt slikta pašsajūta, savārgums, apetītes zudums, svara zudums, sāpes vēderā, nieze vai vemšana. Tomēr minētie simptomi var liecināt arī par citām slimībām. Vairums aknu slimnieku par savu slimību uzzina tikai ar slimību nesaistītu izmeklējumu vai vispārējās veselības pārbaudes laikā. Ja aknu bojājums ir pietiekami smags, pacienti var just kādu no šiem simptomiem, tai skaitā var novērot dzeltenīgu ādas krāsu vai acu baltumus (dzelte), asiņošanas traucējumus, miegainību, drudzi, vēdera vai kāju pietūkumu, melnus izkārnījumus vai asiņainu vemšanu. Ja esat novērojuši kādu no šiem simptomiem, vērsieties pie sava ārsta. Plašāka informācija par aknu slimību simptomiem.

Kādu iespaidu aknu slimības atstāj uz dzīves kvalitāti?

Liela daļa cilvēku, kas slimo ar aknu slimībām, jūtas diezgan labi, un pat smagi simptomi var iestāties tikai epizodiski, un pēc to pāriešanas slimnieki atkal var justies labi. Tomēr simptomi, ārstēšanas blakusparādības un aknu slimības perspektīvas tiešām var atstāt iespaidu uz cilvēkiem, kas slimo ar aknu slimībām, un viņu tuviniekiem, radot diskomfortu, sāpes, nemieru un depresiju. Jūsu ārsts un viņa mediķu komanda var Jums ieteikt labāko rīcību attiecīgu slimības simptomu gadījumā.

Vai aknu slimības ir bieži satopamas?

Aknu slimības ir bieži sastopamas, un tās nereti kļūst arī par nāves iemeslu. Tomēr ir daudz vairāk aknu slimnieku, kas turpina dzīvot, kā arī tādu, kas slimo ar aknu slimībām, par to pat nenojaušot. Tāpat, daudziem cilvēkiem ir aknu traucējumi, piemēram, žultsakmeņu slimība, kā arī problēmas, kas ilgākā laika posmā beidzas pašas no sevis, bez ārstēšanas.

Aknas un alkohols

Cik alkohola var izdzert, lai tas neizraisītu aknu slimības?

Tas ir atkarīgs no konkrētā cilvēka, tomēr, ja nepārsniegsiet ieteiktās robežas un katru nedēļu vismaz divas dienas pēc kārtas pilnībā izvairīsieties no alkohola lietošanas, visticamāk, alkohola izraisītie aknu bojājumi neiestāsies. Vīriešiem ieteicams nepārsniegt 3 alkohola vienības dienā, savukārt sievietēm – 2 vienības. Viena alkohola vienība ir glāze nestiprināta gaišā alus, maza vīna glāze vai 25 ml stiprā alkohola. Ja Jums ir liekais svars, Jūs lietojat medikamentus vai slimojat ar vīrushepatītu, alkohols Jūsu aknas var ietekmēt smagāk. Uzziniet par citiem aknas nelabvēlīgi ietekmējošiem faktoriem.

Vai iespējams apstādināt aknu slimību progresēšanu, pārstājot lietot alkoholu?

Tas ir iespējams agrīnās stadijās, ja aknu darbības traucējumu iemesls ir bijis alkohols. Tomēr, ja aknās izveidojas rētas, izveidojas ciroze, ar alkohola lietošanas izbeigšanu vien nebūs pietiekami, lai atjaunotu aknu stāvokli, tomēr tas var aizkavēt slimības progresēšanu. Alkohols apgrūtina aknu darbību, tādēļ, neatkarīgi no aknu slimības rašanās iemesla, alkohols var veicināt aknu tālāku bojāšanos un slimības norisi padarīt smagāku. Vairāk par aknu bojājumu veidiem.

Man tika norādīts atteikties/ samazināt patērējamā alkohola daudzumu, kā to iespējams izdarīt?

Jums var sniegt atbalstu Jūsu ģimenes ārsts. Tāpat, ir speciāli rehabilitācijas pakalpojumi vai brīvprātīgo organizācijas. Ļoti svarīgi atrast tieši Jums piemērotāko atbalsta veidu, ar lielāko izdošanās ticamību. Cilvēkiem, kas regulāri izdzer lielu daudzumu alkohola, ir ļoti grūti samazināt tā lietošanu vai izbeigt alkohola lietošanu, proti, dažos gadījumos ir novērojamas blakusparādības, tādēļ, lai izbeigtu alkohola lietošanu, vislabāk meklēt profesionālu padomu vai palīdzību.

Hepatīts

Kā iespējams inficēties ar B un C hepatītu?

B un C hepatīts ir infekciozs, ar asinīm vai organisma šķidrumiem (dzimumceļā) nododams vīruss, kas var radīt smagus aknu bojājumus. Infekciju var izraisīt pat neliels asiņu daudzums, kas Jūsu asinsritē nokļuvis no inficētās personas, piemēram, caur atvērtu brūci, iegriezumu vai skrāpējumu. Daži galvenie infekcijas nodošanas ceļi: no mātes bērnam (dzemdību laikā), izmantojot vienu adatu vai citus rīkus, lietojot narkotikas, taisot tetovējumu vai pīrsingu, nedroša seksa laikā, kā arī izmantojot medicīnas pakalpojumus valstī, kurā ir zemi higiēnas standarti. Lai aizsargātu sevi, nedalieties ar saviem personīgajiem rīkiem, lietojiet prezervatīvus un visas brūces vai iegriezumus pārsieniet ar steriliem pārsējiem.

Vai pret vīrushepatītu ir iespējams vakcinēties?

Pret A hepatītu, kas izplatās ar inficētu pārtiku un ūdeni, ir radīta vakcīna, tādēļ, pirms ceļošanas aiz Eiropas un ASV robežām, būtu saprātīgi vakcinēties. Ir radīta vakcīna arī pret B hepatītu. Vakcinēties būtu ieteicams visiem, kas ietilpst liela riska grupā. Liela riska grupā ietilpst personas, kas uz ilgstošu laika periodu apciemo draugus vai tuviniekus vietās, kur infekcija ir visizplatītākā – Dienvidāzijā, Ķīnā vai Āfrikā. Tāpat, vakcinēties vajadzētu cilvēkiem, kuriem izrakstīti asins preparāti, kas slimo ar aknu vai nieru slimībām vai kuriem jāārstējas ārvalstīs. Attiecībā uz dažiem cilvēkiem risks, jo darba laikā viņi saskaras ar citu cilvēku organisma šķidrumiem. Citas personas, kuras ietilpst riska grupā, ir tie, kas bieži maina savus dzimumpartnerus, lieto intravenozās narkotikas vai vīrieši, kuriem ir dzimumsakari ar vīriešiem. Attiecībā uz B hepatīta vakcīnu jāievēro, ka ir svarīgi pabeigt visu kursu, savukārt, ja Jūs vakcinējaties pirms ceļojuma, uzsāciet kursu tā, lai līdz ceļojuma sākumam varētu pabeigt kursu, un vakcīna sāktu darboties. Vairāk par vakcīnām.

Kāda ārstēšana tiek noteikta B un C hepatīta gadījumā?

Abu slimību ārstēšanai radītas daudzas zāles, un liela daļa no šīm zālēm ir jaunas. Ārstēšana var ilgt no vairākiem mēnešiem līdz vairākiem gadiem. C hepatīta gadījumā tās var palīdzēt likvidēt infekciju. B hepatīta gadījumā zāles var apstādināt vai palēnināt slimības progresēšanu. Tomēr ārstēšanai ir blakusparādības, tādēļ prioritāte pēc iespējas tiek piešķirta infekcijas prevencijai.

Aknu slimības

Man pateica, ka man ir aknu slimība pēdējā stadijā, vai tas nozīmē, ka es miršu?

Nē, tas nozīmē, ka Jūsu slimība ir progresējusi, tomēr daudzi cilvēki, pat slimojot ar aknu slimībām pēdējā stadijā, daudzus gadus dzīvo normālu dzīvi. Ir vairāki veidi, lai noteiktu Jūsu slimības smagumu. Par savu stāvokli, ārstēšanas iespējām un nākotnes prognozēm vislabāk parunāt ar savu ārstu.

Vai manu aknu slimību var ietekmēt recepšu zāles, bezrecepšu zāles un ārstniecības augu preparāti?

Jā. Lielāko daļu zāļu (gan recepšu, gan bezrecepšu) apstrādā un sašķeļ aknas. Cilvēkiem, kas slimo ar aknu slimībām, situācijā, kad viņu aknas jau tā ir pārmērīgi noslogotas, papildu darbs, apstrādājot zāles, var būt bīstams. Pārliecinieties, ka visi veselības aprūpes speciālisti (piemēram, Jūsu ģimenes ārsts, stomatologs, farmaceits) zina par aknu slimību, pirms viņi izraksta vai piedāvā kādas zāles. Cilvēkiem ar aknu darbības traucējumiem var būt bīstamas pat tik ierastas zāles kā aspirīns. Attiecībā uz ārstniecības augu preparātiem spēkā ir tie paši noteikumi kā uz zālēm, tādēļ tos nevajadzētu novērtēt par zemu. Ja Jums ir radušās šaubas pirms jebkādu medikamentu vai ārstniecības preparātu lietošanas, konsultējieties ar savu ārstu.

Man ir aknu slimība. Ko man vajadzētu darīt, lai es labi justos? Vai ir kāda speciāla diēta, kas palīdzētu uzlabot manu stāvokli?

Jūs varat izdarīt daudz lietu, lai sev palīdzētu. Lai arī nav speciālu ieteicamu pārtikas produktu aknu slimību gadījumā, tomēr varat mēģināt ievērot sabalansētu diētu, kurā ir daudz olbaltumvielu, ogļhidrātu un daudz svaigu dārzeņu. Dažiem pacientiem, kas slimo ar aknu aptaukošanos, ir obligāti jāievēro uztura režīms. Tāpat, ir ieteicams pildīt nesarežģītus vingrinājumus, kas nav pārāk smagi un neizraisa pārgurumu. Vajadzētu izvairīties no alkohola lietošanas, jo tas apgrūtina aknu darbību, kā arī no smēķēšanas, jo tā ir lieka nasta visam Jūsu ķermenim un nelabvēlīgi ietekmē veselības stāvokli. Tāpat, svarīgi pārliecināties, lai recepšu vai bezrecepšu zāļu lietošana nekaitētu aknām. Ieplānojiet lietas un pasākumus, kas uzlabos Jūsu pašsajūtu kopumā, piemēram, masāžu, aromterapiju, pavadiet laiku ar draugiem, klausieties iemīļoto mūziku, atpūtieties, izvairieties no stresa un pārguruma. Vairāk informācijas par uztura ietekmi uz aknu darbību.

Kā tiek ārstētas aknu slimības?

Aknu slimības mēdz būt dažādas, tādēļ Jums piemērotā ārstēšana ir atkarīga no aknu slimības veida, rašanās cēloņa, kā arī no tā, cik nopietns ir jau nodarītais kaitējums. Ja aknu slimība ir progresējusi, ir pietiekami daudz ārstēšanas iespēju simptomu ietekmes samazināšanai. Piemēram, portālās hipertensijas gadījumā Jums var tikt izrakstīti diurētiķi, hepatiskās encefalopātijas gadījumā var tikt izrakstīta laktuloze, savukārt, ja slimība nepadodas ārstēšanai – regulāra šķidrumu atsūkšana. Ja Jums ir aknu vēzis, Jums var piedāvāt veikt operāciju, piemēram, uzsākt ķīmijterapiju vai lokāli ietekmēt audzēju ar minimāli invazīviem līdzekļiem. Var tikt izvērtēta Jūsu piemērotība aknu transplantācijai. Tāpat, var palīdzēt izmaiņas dzīvesveidā, tai skaitā uztura paradumos. Jūsu aknu slimību ārstējošajam speciālistam ir jāsagatavo jums piemērots ārstēšanas plāns.

Vai tā ir taisnība, ka aknas var atjaunoties, reģenerēties? Vai tas nozīmē, ka varu atveseļoties pats no sevis?

Jūsu organisms spēj mainīt vecās aknu šūnas, sauktas par hepatocītiem, uz jaunām šūnām. Tas nozīmē, ka aknas var pašas atgūties un atjaunoties pēc nelielām deformācijām vai stresiem. Tomēr laika gaitā aknām nodarītā kaitējuma dēļ var izveidoties šķiedrains rētauds, kas maina aknu struktūru, un tās vairs neatjaunojas. Tādēļ problēmas aknās ir svarīgi konstatēts pirms tam, kad kaitējums ir kļuvis neatgriezenisks.

Vai pēc aknu transplantācijas es varu ceļot?

Aknu transplantācijas operācija ir ļoti liels darbs, savukārt pārstādītais orgāns reizē ar zālēm, kas novērš organisma atgrūšanas reakciju, Jūs ietekmēs visu atlikušo dzīvi. Tādēļ pirms ceļošanas Jums būs nepieciešams apsvērt daudz jautājumu, piemēram, kā izvairīties no infekcijas, tāpat, jāpadomā par vakcīnu un aizsardzību no saules stariem, medicīnas pakalpojumu pieejamību un ceļojuma apdrošināšanu. Konsultējieties ar savu ārstu par nepieciešamajiem aizsardzības līdzekļiem.

Citi jautājumi

Ja man ir aknu slimība, vai man vajadzētu vakcinēties pret gripu?

Katram aknu slimniekam vajadzētu savlaicīgi vakcinēties, tai skaitā arī vienreiz gadā vakcinēties pret sezonālo gripu. Šī vakcīna tiek saražota oktobrī, un tā vienlaikus pasargā arī no cūku gripas. Sezonālā gripa var būt sevišķi bīstama cilvēkiem, kas slimo ar cirozi, hronisku hepatītu, biliāro (žultsvadu) atrēziju vai cilvēkiem, kas lieto imunosupresantus (imunitāti nomācošus līdzekļus), piemēram, pēc aknu transplantācijas.

Mēs ieteiktu Jums vakcinēties uzreiz pēc tam, kad vakcīna ir saražota. Ja sajūtat gripas simptomus, palieciet mājās un vērsieties pie sava ģimenes ārsta. Nelietojiet bezrecepšu zāles pret grupu vai pretsāpju zāles, ja vien Jūsu ārsts nav norādījis, ka to lietošana konkrētajā gadījumā ir droša.