Aknu slimību simptomi

Kādi ir brīdinājumi par aknu bojājumiem?

Vai ir iespējams pēc sāpēm vai citiem simptomiem noskaidrot aknu stāvokli? Vairums cilvēku atbildēs, ka viņiem aknas nesāp. Un viņiem būs taisnība, jo patiesībā aknām nav sāpju receptoru. Aknas nesāp, tās „klusē“ pat tad, kad aknu šūnas sāk noārdīties. Tādēļ aknu slimības progresē nemanot, jūtamas ir tikai komplikācijas. Bieži vien aknu slimības tiek diagnosticētas novēloti. Profilaktisko izmeklējumu programmas, kas paredzētas savlaicīgai aknu slimību atklāšanai, nav, tādēļ hroniskas aknu slimības, īpaši C un B hepatīts, kā arī alkoholiskie aknu bojājumi bieži vien tiek konstatēti novēloti. Tas savukārt rada citas problēmas – strauji pieaug slimnieku, kuriem nepieciešama aknu transplantācija, skaits.

 

Aknas nesāp

Aknas sākumā nesāp, bet, ja sāk sāpēt, tas nozīmē, ka cilvēkam ir attīstījušies, piem., žultspūšļa, žultspūšļa vadu vai citi iekaisumi, kas par sevi liek manīt ar stiprām sāpēm. Aknu slimības ir ļoti mānīgas. Sākumstadijā vairums pacientu jūtas veseli vai sūdzas par nelielu vājumu, sliktu apetīti, sāpēm vai diskomforta sajūtu vēdera labajā pusē, sliktu dūšu. Tikai vēlīnās slimības stadijās parādās aknu slimībām raksturīgie simptomi: āda un gļotādas kļūst dzeltenas, palielinās vēdera apmērs, moka vēdera sāpes, rodas gremošanas traucējumi. Tādēļ, ja esat konstatējuši slimības pirmās pazīmes, ir nepieciešams vērsties pie ārsta gastroenterologa.

 

Aknu aptaukošanās simptomi

Aknu aptaukošanās (steatoze) visbiežāk tiek diagnosticēta cilvēkiem ar lieko svaru, tomēr tas nenozīmē, ka ar šo slimību neslimo cilvēki ar normālu ķermeņa masu. Aptaukošanās var ietekmēt aknu stāvokli, tomēr liekais svars nav vienīgais šīs slimības kritērijs. Aknu aptaukošanās simptomus diagnosticēt nav viegli, jo aknu aptaukošanās slimības simptomi bieži vien nav izteikti. Tādēļ daudzi cilvēki, kuriem jau ir attīstījusies aknu aptaukošanās, to nemaz nenojauš. Aknu aptaukošanās simptomi parasti ir:

 • vēdera uzpūšanās
 • dzelte vai ādas dzeltenīgums,
 • visa ķermeņa nieze,
 • sāpes vēdera labajā pusē (labajā paribē),
 • mazi dzelteni ādas izsitumi.

 

Cirozes simptomi

Sākumstadijā aknu ciroze gandrīz nav manāma. Viena no cirozes pazīmēm ir dzelte, kas norāda uz to, ka sākas kritiskā stadija. Vajadzīga pastāvīga ārsta uzraudzība. Citi vispārēji simptomi: vispārējs vājums, darbaspēju samazināšanās, miega traucējumi, slikta apetīte, slikta dūša, vēdera uzpūšanās un apmēra palielināšanās, caureja, uz ādas „arahnoidālas dzimumzīmes“, delnu un pēdu sārtums.

 

Aknu nepietiekamības simptomi

Aknu nepietiekamības gadījumā aknās ražotais bilirubīns (dzelteni sārts pigments, kas tiek ražots no eritrocītiem (sarkanajiem asins ķermenīšiem)) nokļūst asinīs un audos, tādēļ slimnieka āda, gļotādas un acu āboli kļūst dzeltenīgi. Tā kā uzkrājas šķidrums – palielinās vēdera apmērs. Slimniekiem var būt bieža vemšana, izkārnījumos var būt asinis. Aknu bojājumu rezultātā pasliktinās asins recēšana, tādēļ šādi slimnieki bieži sūdzas par smaganu un deguna asiņošanu. Slimniekiem pavājinās imunitāte, tie jūt vispārēju organisma vājumu.

 

Hepatīta simptomi

Visu hepatīta formu (A, B un C) klīniskā izpausme ir līdzīga. A hepatīta sākums parasti ir negaidīts, parādās augsta temperatūra, slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā, vēlāk parādās dzelte (āda un gļotādas kļūst dzeltenīgas, urīns kļūst tumšāks, izkārnījumi kļūst gaišāki). Patiesībā, sākoties dzeltei, slimnieka pašsajūta uzlabojas, bet dzelte ilgst tikai īsu laiku. B hepatīta sākums ir pakāpenisks, sākumā parādās liels vispārējs vājums, dažreiz sīko locītavu sāpes. C hepatīta simptomi ir līdzīgi – slikta dūša, vājums, sāpes labajā paribē, locītavu sāpes. Var dzeltēt āda, acu āboli, urīns var kļūt tumšāks un izkārnījumi – gaišāki.

 

Aknu slimību izmeklējumi

Lai diagnosticētu aknu slimības, ārstiem ir visa nepieciešamā aparatūra: tiek veikti endoskopiskie (endoskopija – iekšējo orgānu apskate no iekšpuses ar endoskopu), ultraskaņas izmeklējumi, datortomogrāfija, kā arī visi nepieciešamie laboratoriskie izmeklējumi, sākot ar parastām asins vai urīna analīzēm, beidzot ar vissarežģītākajiem onkoloģisko slimību izmeklējumiem un molekulāro diagnostiku.

Mūsdienu diagnostikas jaunums ir neinvazīvā (nesāpīga, bez intervences cilvēka organismā) metode, kas paredzēta aknu fibrozes pakāpes noteikšanai.

Fibroze, slimojot ar hroniskām aknu slimībām, pastāvīgi progresē līdz izveidojas aknu ciroze. Līdz šim svarīgākais aknu audu diagnostikas izmeklējums bija aknu biopsija, šobrīd vispirms aknas var tikt novērtētas ar neinvazīvo jauno ierīci, kas atvieglo procedūru, nodrošinot pacientam komfortu un drošību. Izmantojot šo aparātu, iespējams novērot slimības dinamiku, tas ir, vai aknu fibroze progresē, paliek nemainīga vai regresē. Saprotams, ka šādu izmeklējumu var veikt tikai specializētos centros.

 

Galvenie aknu bojājumu simptomi:

Sākumstadijā:

 • neliels vājums,
 • slikta apetīte,
 • sāpes vai diskomforta sajūta labajā paribē,
 • slikta dūša.

 

Vēlākās stadijās:

 • kļūst dzeltena āda un gļotādas,
 • palielinās vēdera apmērs,
 • moka vēdera sāpes,
 • rodas gremošanas traucējumi.

 

Par hepatītu – no A līdz Z

Aknu aptaukošanās

Aknu ciroze