Aknu slimības un to cēloņi

Kādas ir raksturīgākās pazīmes, kas liecina par aknu slimībām? Pie kādiem simptomiem cilvēkiem jāsāk uzmanīties?

Aknas sevi no slimības viedokļa piesaka tikai tad, kad jau ir stipri bojātas. Tas ir orgāns ar lielu funkcionālo rezervi. Ja bojājums nav liels, cilvēka pašsajūta nepasliktinās. Tādēļ pie ārstiem bieži vien vēršas pacienti, kuriem jau ir nopietnas problēmas ar aknām. Par aknu slimībām un to klīniski apslēpto norisi vajadzētu domāt laikus – reizi gadā būtu vēlams veikt vismaz vienu analīzi, nosakot ALAT fermenta jeb alanīnaminotransferāzes aktivitāti asinīs. Ja šis rādītājs ir paaugstināts kaut vai nedaudz, tas jau ir kā brīdinājums, ka ar aknām kaut kas nav kārtībā. Tas liek precizēt izmainītās analīzes cēloņus, nosakot B, C vīrushepatīta marķierus, kā arī to, vai pacientam nav taukainā hepatoze (steatohepatīts). Tāpat būtu vēlams veikt ultrasonogrāfiju aknām, lai precizētu to blīvumu – vai aknās nekrājas taukvielas, nenotiek perēkļainas izmaiņas u.c. Īpaši svarīgi veikt iepriekš minētos izmeklējumus būtu cilvēkiem, kuriem ir liekais svars.

 

Jūs jau minējāt, ka viens no iemesliem, kāpēc cilvēki saslimst ar aknu slimībām, ir alkohola lietošana. Tā Latvijā ir izplatīta gan vīriešu, gan arī sieviešu vidū. Kā sevi pasargāt no aknu slimībām tiem, kuri nevar atteikties no alkohola lietošanas?

Jā, tā ir. Alkoholu lieto gandrīz visi – maz ir tādu cilvēku, kuri to nekad nav pat pagaršojuši. Ja mēs skatāmies vēsturiski, tad vīrieši ir daudz izturīgāki pret etanolu nekā sievietes. Tautā pastāv uzskats, ka pirms viesībām nepieciešams kārtīgi saēsties, lai var vairāk iedzert. Protams, tad, lietojot alkoholu, lēnāk apreibst. Bet lieta jau ir tāda, ka etanola molekulu organismā vienalga būs tik, cik dzerts. To neiespaido apēstā ēdiena daudzums un tas, cik ātri cilvēks ir apreibis. Vēl ir jāņem vērā, ka alkohols satur ļoti daudz kaloriju – ja es nekļūdos, tad viens grams satur apmēram septiņas kilokalorijas, kas ir tikpat daudz, cik viens grams tauku. Ja, lietojot alkoholu, vēl ir pamatīgi ēsts, tas nozīmē, ka organisms ir pārsātināts ar kalorijām. Tās organismā izgulsnējas tauku veidā. Tātad, no medicīniskā viedokļa raugoties, veselīgāk ir iedzert alkoholu un neuzkost.

 

Nopietnākās aknu slimības ir aknu vēzis un ciroze. Kādi ir šo slimību riska faktori? Kā mēs varētu mēģināt sevi pasargāt?

Mūsdienās vīriešiem aknu problēmas ir biežāk sastopamas. Tāpēc, lai saglabātu veselību, profesors Jāzeps Keišs vīriešiem iesaka vairāk kustēties, strādāt, sabalansēti ēst un neaizrauties ar alkoholu un smēķēšanu. Statistika liecina, ka aknu vēžu gadījumu skaits aizvien pieaug. Ir vairāki ceļi, kā veidojas aknu vēzis – uz aknu cirozes fona, ja ir hronisks vīrushepatīts B, C – hroniskam B un C hepatītam ir diezgan augsts cirozes un aknu vēža risks. Riska faktors ir taukainā hepatoze, kuras rezultātā var attīstīties ciroze un uz tās fona aknu vēzis. Šeit varētu pieminēt arī citu problēmu – metastāzes aknās. Caur aknām izplūst visas vēdera dobuma asinis. Ja kādā no šiem orgāniem ir attīstījies ļaundabīgs process, malignas šūnas ar asinīm nonāk aknās, veidojas metastāzes. Šādi gadījumi ir samērā bieži. Ja mēs runājam par profilaksi, tad vajadzētu izsargāties no faktoriem, kas veicina aknu slimības. Tātad, no vienas puses, tie ir vīrushepatīti, ko vajadzētu laikus ārstēt, tāpat taukainā hepatoze, kas arī prasa savlaicīgu diagnostiku, dzīvesveida maiņu un ārstēšanu. Manā praksē ir daudz slimnieku, kuri teikuši: «Ne es dzeru, ne es smēķēju, un jūs man gribat iestāstīt, ka man ir aknu ciroze!» Aknu ciroze nerodas tikai no alkohola. Tā ir saistīta arī ar citiem etimoloģiskiem faktoriem, un viens no biežākajiem ir taukainās aknas, vīrushepatīti un, ja tos neārstē, tad ar laiku var būt bēdīgs iznākums.

 

Kādi būtu jūsu ieteikumi vīriešiem, lai viņi būtu veseli?

Esmu izrakstījis vairākus citātus no vienas grāmatas - Bībeles. Par sievieti teikts: «Sāpēs tev būs bērnus dzemdēt!» Tas ir ļoti svarīgs uzdevums, kas tiek uzlikts sievietei, bet vīrietim ir uzlikta cita funkcija: «Tev būs, grūti strādājot, maizi pelnīt!». Tātad vīrietim ir paredzēts strādāt grūtu fizisku darbu. Mūsdienās grūtais darbs sāk izpalikt, fiziskā slodze samazinās. Mūsdienās vīriešiem aknu problēmas ir biežāk sastopamas. Lai saglabātu veselību, vīriešiem ieteiktu vairāk kustēties, strādāt un sabalansēti ēst. Tas nozīmē, ka uzturā vajadzētu lietot gan dzīvnieku olbaltumvielas, gan taukvielas, gan ogļhidrātus. Mērenība ir ļoti vienkārša – neapēst vairāk, kā mēs patērējam. Ja fiziskā slodze ir lielāka, tad mēs varam ēst vairāk, ja fiziskā slodze ir mazāka, tad mēs šo baudu, ko sauc par ēšanu, samazinām. Viss, kas ir lieks, nosēžas, izgulsnējas vai nu aknās, vai zemādā, veidojot tauku slāni. Gaisā tas neizkūp. Par fizisko slodzi: kāds vecāks kungs, kurš nav saistīts ar medicīnu, man reiz teica, ka fiziskajai slodzei ir jābūt tādai, lai tu būtu viegli nosvīdis. Ja tu kustini tikai pirkstus un piere nenosvīst, tad fiziskā slodze nav pietiekoša. Otrs ieteikums – nevajadzētu aizrauties ar lietām, kas apdraud veselību. Un šeit es gribētu minēt divas lietas – alkoholu un smēķēšanu. Nelaime jau ir tā, ka pēc alkohola lietošanas un smēķēšanas sekas neiestājas uzreiz. Proti, pēc kausa alus nepaliek slikti – negatīvā ietekme parādās tikai pēc laika. Bieži jau teic, ka, redz, Jānis un Pēteris ir nodzīvojuši līdz 90 gadiem, gan dzēruši, gan smēķējuši. Bet mums ir jāatceras viena būtiska lieta – mēs esam būtiski atšķirīgi attiecībā uz visām lietām. Kas vienam varbūt ir stipri graujošs, citu ietekmē mazāk, bet to, kurā ailītē katrs ir ielikts, mēs nezinām. Tāpēc labāk neeksperimentēt. Trešais, ko es gribētu teikt: vajadzētu izsargāties no infekcijām, kas mūsdienās ir diezgan bieži sastopamas. Ar to es domāju infekcijas, pie kuru izplatības atsevišķos gadījumos ir vainīgs pats cilvēks – vīrushepatīts B un C, HIV infekcija un arī citas seksuāli transmisīvās slimības. Dažkārt viens baudas mirklis padara cilvēku nelaimīgu uz visu mūžu.