Aknu ciroze

Ciroze nav sākotnējā aknu slimība, bieži vien tā ir citu neārstējamu aknu slimību vai to progresēšanas (B, C hepatīta, alkoholiskā hepatīta u.c.) beigu stadija. Slimojot ar aknu cirozi, aknu šūnas noārdās, to vietā rodas saistaudi, aknas kļūst rētainas, atjaunojušās šūnas izvietojas haotiski. Šīs izmaiņas traucē aknu asinsriti, funkciju, attīstās aknu cirozes komplikācijas: tiek traucēta smadzeņu darbība (encefalopātija), vēdera dobumā uzkrājas šķidrums (ascīts), var būt asiņošana no gremošanas trakta.

Daudzus gadus aknu ciroze tika uzskatīta par neatgriezenisku procesu, tomēr pēdējā laikā starptautiskajā literatūrā tiek norādīts, ka cirozes radītās izmaiņas var būt atgriezeniskas, ja pēc veiksmīgas ārstēšanas tiek novērsti slimību izraisījušie faktori (piem., B vai C vīrusi).

Aknu ciroze ir hronisku progresējošu aknu slimību beigu stadija. Apmēram 60-70 % no visiem gadījumiem izraisa alkohols, 10 % gadījumu ciroze attīstās vīrusa hepatīta rezultātā un apmēram 5-10 % gadījumu – žultspūšļa ceļu slimību rezultātā.

Aknu ciroze ir process, kura laikā aknu šūnas intensīvi iet bojā, kā rezultātā aknas zaudē savas funkcijas. Aknu ciroze attīstās ilglaicīgas aknu intoksikācijas (saindēšanās) rezultātā. Vairumā gadījumu to izraisa alkohols un vīrusa hepatīts.

 

Aknu cirozes simptomi

80 % gadījumu slimība attīstās nemanāmi, „iemidzinot” gan paša cilvēka, gan ārstu modrību.

Aknu cirozes simptomi var būt šādi:

  • Pastiprinātas sāpes labajā paribē
  • Nieze
  • Dzelte
  • Nogurums, muskuļu vājums
  • Paaugstināta temperatūra
  • Pazīmes uz ādas – „arahnoidālās dzimumzīmes“, delnu un pēdu apsārtums
  • Viegli parādās zilumi

 

Vairumam pacientu slimība tiek noteikta tikai tad, kad sākas komplikācijas: šķidruma uzkrāšanās vēdera dobumā, samaņas traucējumi, asiņošana no barības vada un kuņģa, dzelte. Kā zināms, veselas aknas aizsargā mūsu organismu, vienlaicīgi arī smadzenes, no toksīniem. Aknu cirozes gadījumā no kaitīgām vielām neattīrītas asinis nokļūst tieši smadzenēs. Tādēļ rodas domāšanas, atmiņas un uztveres traucējumi. Slimojot ar aknu cirozi, aknas palielinās, mainās to struktūra – tās kļūst blīvākas.

Ekonomiski attīstītajās valstīs ciroze ir viens no sešiem visbiežāk izplatītajiem nāves cēloņiem 35-60 gadus vecu pacientu vidū, tas ir 14-30 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Katru gadu pasaulē 40 miljoni cilvēku mirst no vīrusa aknu cirozes un aknu šūnu karcinomas (karcinoma – vēža paveids, epitēlija audu ļaundabīgs audzējs), kas attīstās hepatīta B vīrusa rezultātā. Slimība vairāk ir izplatīta starp vīriešiem: attiecība 3/1. Slimība var attīstīties pacientiem visās vecuma grupas, bet visbiežāk pēc 40 gadiem.

 

Profilakse

Slimības profilakse ir cēloņu, kuri izraisa šo slimību, novēršana, un, pirmkārt, atteikšanās no alkohola lietošanas, vakcinēšanās pret B hepatītu. Svarīga ir arī savlaicīga slimību diagnostika un ārstēšana.

 

Ko var slimnieks?

Aknu cirozes ārstēšanas efektivitāte ir atkarīga no tā, cik precīzi pacients ievēro ārsta norādījumus.

 

  

Par hepatītu – no A līdz Z

Citas aknu slimības