Aknu aptaukošanās

Kādēļ aknas aptaukojas?

 

Jau slimības nosaukums – aknu aptaukošanās – norāda uz slimības būtību. Veselās aknās tauku ir ne vairāk kā 5 % no to svara. Ja tauku uzkrājas vairāk kā 5–10 % no aknu šūnām, šāds stāvoklis tiek novērtēts kā aknu aptaukošanās jeb steatoze.

Kādēļ aknās uzkrājas tauki? Viena no aknu funkcijām ir noteiktu tauku, kas pazīstami kā triglicerīdi, ražošana. Triglicerīdi atvieglo svarīgu hormonu, kas nepieciešami šūnu veidošanai, ražošanu. Tie nepieciešami arī estrogēnu, testosterona un virsnieru hormonu ražošanai.

Parasti aknas metabolizē taukus no pārtikas, kuru mēs ēdam. Aknu aptaukošanās sindroms ir tad, kad aknu šūnas sāk uzkrāt taukus, kuri pamatā sastāv no triglicerīdiem.

Kādēļ tas tā notiek? Steatozes attīstību nosaka nepareizs uzturs: olbaltumvielu un vitamīnu trūkums, pārmērīga trekna ēdiena lietošana, alkohols. Viena no biežāk sastopamajām steatozes formām ir nealkoholā aknu taukainā slimība (hepatosteatoze). Hepatosteatoze izpaužas kā aptaukošanās pacientiem, kuri nelieto alkoholu ar histoloģiski alkohola hepatītam līdzīgiem bojājumiem. Šīs slimības izraisītās komplikācijas ir aknu ciroze un aknu vēzis. Aknu taukainās slimības (hepatosteatozes) ārstēšanai un profilaksei tiek lietoti hepatoprotektori (aknu šūnas aizsargājoši medikamenti), piemēram, Essentiale Forte N.

Šī medikamenta sastāvā ir daudz viegli izmantojamu fosfolipīdu ar augstu enerģētisko vērtību, kas labvēlīgi ietekmē bojātas aknas, kurām ir traucēta metabolīze.

Šie būtiskie fosfolipīdi ideāli atbilst dzīvībai svarīgu endogēno fosfolipīdu ķīmiskajai struktūrai. Šie svarīgie fosfolipīdi atjauno normālu aknu šūnu metabolīzi, normalizē hepatocītu strukturālo – funkcionālo vienveidību, stabilizē un atjauno aknu šūnu membrānas, kā arī pasargā aknu audus no noārdīšanās. 

 

 

Aknu ciroze

Par hepatītu – no A līdz Z